Dlaczego Joga ?

 

W zasadzie należałoby jeszcze raz przytoczyć mistrza Iyengara :

 

Słowa nie mogą wyrazić wartości jogi. Trzeba jej doświadczyć ...

 

 

W grudniu 2016 Praktyka Jogi została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W komentarzu znalazły się słowa :

 

Joga nie dyskryminuje płci, klasy czy religii...

 

Joga jest wyjątkowa w świecie aktywności fizycznej, nie pyta o wiek, sprawność ani ograniczenia ciała. Nie wymaga drogiego sprzętu, może ją uprawiać każdy, wszędzie i o dowolnej porze. Joga uczy pokonywania własnych ograniczeń, pomaga zbudować kondycję, zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Ciało staje się elastyczne i sprężyste, umysł odzyskuje stan równowagi.

 

Joga jest jedyną aktywnością fizyczną, w której podstawą są współpraca umysłu z ciałem stymulowana właściwym oddechem. Umysł i ciało nie są oddzielnymi bytami, są ściśle związane i wzajemnie na siebie wpływają. Zrozumienie tego jest kluczem do zrozumienia jak działa joga. W umyśle rodzą się stres i spokój, odczucia bólu i przyjemności. Umysł pozwala kontrolować ciało, ciało pomaga uspokoić umysł. Dążąc do porozumienia umysłu z ciałem dostrzeżesz swoje dobre strony, oraz złe, które można zmienić na lepsze.

 

W jodze nie istnieje bariera strachu bycia gorszym, mniej sprawnym od innych. Joga to nie zawody, tutaj nikt się nie ściga, nie obserwuje i nie ocenia sąsiada. Niezależnie od poziomu zaawansowania, sprawności i wieku zmagasz się tylko ze sobą, pokonujesz własne słabości, nawet najmniejsze zwycięstwo doskonali cię, dodaje pewności siebie i satysfakcji. Jedyną barierą może być lęk przed nieznanym.

 

Joga uwalnia od stresu problemów codziennego dnia i przywraca równowagę emocjonalną. Uważna i skoncentrowana praca z ciałem i oddechem pozwala zapomnieć o tym co było, odciąć od tego co będzie, odnaleźć się w chwili obecnej tu i teraz, zobaczyć rzeczy takimi jakimi są.

 

Wielu ludziom Joga zwyczajnie pozwoliła odzyskać wiarę w siebie ...

Strona główna

Copyright © 2019. Szkoła jogi we Wrocławiu Joga na Biskupinie. 

Wszelkie prawa zastrzeżone.