Copyright © 2019. Szkoła jogi we Wrocławiu Joga na Biskupinie.  Wszelkie prawa zastrzeżone.

Szkoła jogi we Wrocławiu

Szkoła jogi we Wrocławiu

Wróć do listy artykułów

Hatha Joga historia blog
05 grudnia 2019

Hatha Joga

W sanskrycie słowo Joga oznacza kontrolę, jarzmo, ale również zjednoczenie, połączenie, jedność. Słowo Hatha znaczy siła, składa się z dwóch członów Ha oznaczającego słońce i Tha oznaczającego księżyc.

 

W dolinie Indusu znaleziono pieczęć z postacią w pozycji lotosu (Padmasana), pozostałość prastarej cywilizacji Saraswati. Cywilizacja Indusu-Saraswati, była pierwszą historyczną cywilizacją na obszarze subkontynentu indyjskiego. Rozwijała się w indyjskiej epoce brązu, w okresie 3300 do 1300 p.n.e. Kultura Saraswati była jedną z pierwszych na naszej planecie, jest starsza niż Egipcjan czy Sumerów. Znalezisko dowodzi, że praktyka jogi sięga początków dziejów ludzkości.

Filozofię jogi tworzyli Bramini, członkowie najwyższej klasy kapłańskiej i Ryszi, wędrowni mędrcy, poeci, wróżbici, asceci. Ówczesna joga była mieszaniną różnych przekonań i technik, często sprzecznych ze sobą. Pierwszy usystematyzował ją indyjski filozof i mistyk Patańdźali w Jogasutrach około II wieku pne. Przedstawił praktykę jogi jako ścieżkę prowadzącą do uwolnienia się od więzi z otaczającym światem, narzędziem była praca umysłu ze świadomością, procesami myślowymi i intuicją, celem zaś osiągnięcie stanu medytacyjnego pochłonięcia, stanu pełnego oświecenia Samadhi.

 

Stopniowo filozofia jogi zaczęła dostrzegać człowieka. Wyzwolenie od otaczającej rzeczywistości przestało być celem, stało się nim zaakceptowanie świata takim jakim jest i nauczenie się życia w nim. Kilka wieków po Patańdźalim mistrzowie jogi uznali, że nie tylko umysł, ale również ciało fizyczne jest narzędziem do osiągnięcia celu. Zaczęto tworzyć system praktyk prowadzących do doskonalenia ciała, odmłodzenia organizmu i przedłużenia życia. Umysł stawał się narzędziem dla przełamywania słabości fizycznego ciała, zaś praca z ciałem narzędziem pokonywania barier własnego umysłu. W tle tkwiła nauka oddechu stymulującego dotarcie do celu.

 

W taki sposób, krok po kroku, przez setki lat, z mistycznej, medytacyjnej, pierwotnej Jogi powstawała HATHA JOGA, filozofia nauczająca jak żyć tu i teraz, zastępując filozofię ucieczki od otaczającego nas świata.

Joga na Biskupinie